Jaký gramofon?

Kvalita zvuku a nároky

Úplně ideální je již na začátku zjistit jak vysoké máte nároky na kvalitu zvuku, respektive zvukového výstupu z reprodukčního řetězce. Dále je hned na úvod třeba napsat, že finální kvalita zvuku je taková, jak kvalitní je nejslabší článek zvukového řetězce. V našem případě se bude jednat o zvukový řetězec vytvořený minimálně akustikou místnosti, nosičem, gramofonem (s vlastním předzesilovačem nebo bez vlastního předzesilovače), přenoskovou vložkou, jehlou, koncovým zesilovačem, audio kabely, reproduktory nebo sluchátky.

Zvukovou kvalitu výstupu z gramofonu/ů je možné ověřit poslechem vám znamé gramofonové nahrávky. Pro maximální transparentnost nejlépe v poslechové místnosti. Poslechové – akustické místnosti se nacházejí v každém větším městě. Pokud nemůžete nebo nechcete poslechovou místnost navštívit použijte prostor ve kterém budete nejčastěji nahrávky poslouchat.

Nemáte gramofon (gramofony), nemáte poslechové studio (nechcete ho ani navštívit) a nemáte ani dobře naposlouchanou žádnou zvukovou nahrávku? Zkuste si poslechnout a porovnat výstup z gramofonu a z digitálního zdroje (cd, dvd, mp3 nebo jiné digitální formáty) u někoho známého na jeho reproduktorech i sluchátkách. Nebo ještě raději použijte vaše repráky a vaše sluchátka, protože jejich charakteristiku znáte nejlépe. Pokud Vám kvalita výstupu bude vyhovovat, minimálně gramofon takové kvality si kupte.

Redukce, rozbočka, rozdvojka - výstup s kabely na dva malé 3,5mm současně. Jak zapojit dvoje sluchátka nebo dva a více audio monitorů. Rozbočka, rozdvojka, výstup na dva 3,5mm konektory současně. Lze zapojit a poslouchat dvoje sluchátka a dva či více audio monitory.Namítnete: „nemám zesilovač, nemám reproduktory a nechci si je kupovat!“ Možná máte alespoň sluchátka. U některých gramofonů je zabudován výstup přímo na sluchátka ve formě výstupního konektoru (jack, DIN – nejčastěji 5-pin DIN tzv. pětikolík). Výstup na nějaký typ sluchátek má také většina integrovaných zesilovačů. Pokud by Vaše sluchátka měla jiný rozměr či typ výstupního konektoru lze dokoupit redukci. Sluchátkové redukce se prodávají v široké nabídce typů a ceny se pohybují již od 30,-Kč. Výstupy redukcí se vyrábějí i s několika zdířkami, poslouchat tak bude moci i několik posluchačů současně.

Gramofon s předzesilovačem nebo bez předzesilovače?

Možné kombinace gramofonu, předzesilovače/předzesilovačů a koncového zesilovače:

Gramofon bez předzesilovače –> zesilovač integrovaný (zapojit do Phono vstupu, tzn. předzesilovače integrovaného zesilovače) –> reproduktory.
Např. pro gramofony Hi-Fi řady: Tesla NC 420, NC 430, NC 440, NC 450, NC 452, NC 470, Tesla MC 500, MC 600Q… nebo lze doporučit jiné starší a nové gramofony minimální v Hi-Fi (High fidelity) nebo lépe High-end standardu. V rámci výše uvedeného je důležitou proměnou také kvalita předzesilovače, který tvoří jeden celek v rámci integrovaného zesilovače a audio monitory.

Gramofon bez předzesilovače–> předzesilovač (korekční – „phono“) –> předzesilovač  („předek“ s ovládáním hlasitosti) –> koncový  („výkonový“) zesilovač  –> reproduktory. Dle kvalitativní úrovně gramofonu sestavit řetězec předzesilovačů a zesilovačů. Výrazně kvalitnější zesilovací prvky by mohli nechat vyniknout nedostatkům gramofonu. Lze použít např. gramofony: Tesla NC 430 a vyšší řady gramofonů od Tesly. Nebo ostatní značky alespoň v Hi-Fi kvalitě (High fidelity) nebo ideálně High-end kvalitativní úrovňi.

Gramofon Tesla NC 431 s vlastním předzesilovačem a zesilovačem. Stereo souprava - Hi-fi.Gramofon s vestavěným předzesilovačem a zesilovačem  –> reproduktory
Např. gramofon s předzesilovačem, zesilovačem, vstupem pro tuner, vstupem pro přehrávač páskových kazet – magnetofon, EQ a filtry šumu – vysokých a nízkých frekvencí, výstupem na sluchátka, vstupem pro kvadrofonní adaptér: např. Tesla NZC431, případně Tesla NZC421, NZC 420 a koncepčně obdobné gramofony ostatních značek.

Některé gramofony mají předzesilovačzesilovač již zabudovaný včetně reproduktorů v jednom opláštění. Lze tak poslouchat přímo zesílený signál z jednoho audio zařízení – „jedné bedny“.
Některé sestavy obsahují gramofon, výkonový zesilovač a radiopřijimáč – tuner v jedné skříni. Taková sestava je nazývá sterofonní souprava nebo gramorádio – hudební skříň (starší označení).
Stejnou kombinaci obohacenou navíc přehrávačem páskových audio kazet, cd přehrávačem, eqvalizerem a dalšimi přístroji obsahují tzv. „věže„. Kvalitativní úroveň uvedených kombinací audio přístrojů je různá. Většinou se jedná o levné a kvalitativně méně hodnotné přístoje. 1)

Koupit gramofon nový nebo použitý?

český gramofon Tesla NC 440, dnes SEV Litovel s.r.o. - ex výrobce Tesla Litovel, Rychlost 33 a 45 otáček, stroboskop, řemínkový náhon, ruční zvedák přenosky. Nastavení vyvážení ramínka, antiskating, výstup signálu DIN-5 - pětikolíkPokud Vám to finanční možnosti dovolují kupte si nový gramofon v záruce (zákonem daná záruční lhůta je minimálně dvouletá) nebo gramofon repasovaný včetně záruky. Pokud chcete ušetřit, lze koupit použitý gramec. Zkuste projít internet, kamenný bazar – second hand, kontaktujte prodejce v tisku nebo oslovte známé či příbuzné. Možná mají někde v koutě nepoužívaný gramofon a možná vám ho dokonce darují. V bývalém Československu byly vyráběny na svou dobu špičkové gramofony firmou Tesla Litovel. Typy Hi-Fi řady jako Tesla NC 410, NC 420, NC 430, NC 440, NC 450-452, NC 500, NC 550, NC 580, MC400, MC 500, MC 600Q, NZC 431 jsou do dnešních dnů používány množstvím spokojených uživatelů. Robustní šasi, nastavení vyvážení ramínka, antiskating, stroboskopická zrcátka pro kontrolu otáček atd. Staré dobré Tesly se dají pořídit v cenovém rozpětí zhruba od 400,- Kč do 3000,-Kč dle modelu a jeho technického stavu. Někteří prodejci v uvedeném cenovém rozmezí nabízejí ke „gramci“ dokonce koncový zesilovač s předzesilovačem i reproduktory. Ceny nových gramofonových předzesilovačů začínají již na cca. 700,-Kč ale ceny těch lepších jsou i v řádech několika tisíců korun. Pokud starší gramofon potřebuje opravu, lze se obrátit na šikovného elektro opraváře. Výše ceny opravy se vždy odvíjí od míry a rozsahu poškození přístroje. Konečné ceny repase gramofonů se většinou pohybují kolem několika stovek korun, méně častěji po maximálně několik tisíc. Levněji vycházejí opravy českých gramofonů, elektromechanici mají většinou k dispozice náhradní díly za dobré ceny.

český gramofon RPM 91, výrobce gramofonu je Pro-Ject - továrna SEV Litovel s.r.o. - ex Tesla LitovelAni po zániku firmy Tesla, výroba gramofonů v městě Litovel neustala. Gramofony se v Litovli vyrábějí dále, jen pod označením Pro-Ject v továrně s názvem SEV Litovel s.r.o. 2) Gramofonové přístroje Pro-Ject v sedmi kategoriích spoluvytváří rakouská firma Audio Tuning Wien. Ta je také odebírá a vyváží do Anglie, USA, Kanady, Německa, Francie, Ruska a na další trhy. 3) Ceny gramofonových přístrojů se pohybují od 250,-Eur až do 9500,-Eur za jeden. Výrobky firmy Project Audio je možné zakoupit také na v Česku. 4)

gramofon AURA G1, český výrobce kvalitního gramofonu firma AURA G1Po roce 1988 začala gramofony s tangenciálním raménkem (lineární vedení – princip ideálně kolmého snímání) vyrábět tehdy ještě československá firma AURA. Akronym AU-RA znamená „AUdio RAcionálně“. Konkrétně byl na trh nejdříve uveden gramofon s typovým označením AURA G1. Později byly prodávány výrobky s typovým označením G6N a G7E. Ke gramofonům firma vyrábí také předzesilovače a ve své třídě patří výrobky od AURY ke světové špičce. I v rozmezí od 300,- Kč až do 3000,-Kč lze koupit použité gramofony zahraniční výroby. Jedná se o značky Technics, Sony, Reloop, Stanton, Dual, Lenco, Thorens, Revox, JVC, Omnitronic, Pioneer, Garrard, Grundig, Akai…

Gramofon na mix a scratch

gramofon Technics -1210 MK II - přímý náhon, tzn. vhodný na scratch a mix, černá verze gramofonu TechnicsKupte si gramofon s přímým náhonem. Na řemínkový náhon (řemenový náhon) rovnou zapomeňte! Gramofon s řemínkem by jste při technikách jako scratch (scratchování – škrábání) zničili, případně by reagoval zpožděně. Rozjetí a zastavení jeho talíře by bylo značně nedostatečné. Řemenové – řemínkové gramofony nejsou pro mix a scratch – „skretčování“ prostě konstruovány. Legendou v kategorii gramofonů s přímým náhonem je výrobek firmy Technics. Konkrétně se jedná o typy Technics 1200 SL MKII a 1210 SL MKII, případně jejich novější variace. Přesnost otáček, síla náhonu, kvalita zpracování, dlouhá životnost (skoro nesmrtelnost…) a ve většině klubů stále klasika – oblíbenost. Vyrábí se od roku 1979 (výrobek roku ve své kategorii) do dnešních dnů a přesto, že konkurence nespí, mají „Techniksy“ stále Jaký dj gramofon, funkce, součásti, ovládací prvky,tlačítka,táhla místo na výsluní. Mezi další kvalitní „gramce“, které mají přímý náhon (direct drive) a tedy dostatečně silný motor pro mixování patří přístroje značek: Vestax, Stanton, Pioneer, Numark, Audio-Technica, Denon, Reloop, Roland, Mixars, Citronic a Omnitronic. Gramofonům na mixování hudby je věnován článek „DJ gramofony„. Najdete v něm doporučení k minimálním nárokům na funkce a kvalitu gramofonů pro DJe. Ať vyberete jakýkoli gramofon je vhodné zabránit prášení na gramofon. I na gramofony pro mixování přiklápějte víka a pokud nemají víko, použijte jinou formu přikrytí proti prachu (např. igelit, neprodyšný textil apod.).

Po výběru gramofonu zbývá vybrat přenosku, většina gramofonů se s již instalovanou přenoskou neprodává.

Fráze a často hledaná slovní spojení ve vazbě na slovo gramofon:

vinyl přehrávač nebo přehraváč desek, vinyl player, gramofon na desky

POUŽITÉ ZDROJE:

1) Oldradio.cz, Gramofony Tesla, http://www.oldradio.cz/gramof.htm

2) SEV Litovel s.r.o., http://www.sev-litovel.cz/sortiment.html

3) Project Audio, http://www.project-audio.com/

4) Acoustique Quality, http://www.aq.cz/obchod/project-gramofony-41/

ZDROJE – OBRÁZKY:

Pro-Ject-RPM 9.1, http://www.sev-litovel.cz/sortiment.html

AURA G1, www.springair.de

Plakáty koní, prodej
PLAKÁTY KONÍ

Plakáty koní-malované, fotoplakáty koní, plakáty koní-dostihy, kalendáře koní, jezdecké závody koní - plakáty.

Plakát Pomáda, Grease, hrají: Olivia-Newton, John Travolta
PLAKÁTY FILM, PLAKÁTY DIVADLO

Plakáty filmové a plakáty divadelní. Plakáty z filmů a plakáty k divadelním představením.

Plakát Plzeňský Prazdroj-Zal.LP-1842-Č.Nocar
PLAKÁTY-FIREMNÍ

Plakáty firem - podniků. Firemní plakáty, podnikové plakáty. Např. plakáty pivovarů, plakáty výrobců nápojů.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.