Přenosky na scratch

Jak bylo uvedeno v předchozím díle budeme na scratch potřebovat přenosku se sférickým hrotem. Sférický hrot diamantu je více zaoblený a nebude desky opotřebovávat tolik jako hrot eliptický – ostřejší. Rozdíl v kvalitě reprodukce u hrotů sférických a eliptických v cenové relaci přibližně od 700,-Kč do 2000,-Kč za hrot a gramofonů s přímých náhonem není výrazně slyšitelný. Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že se jedná o zanedbatelný rozdíl. Opotřebovaný hrot lze jednoduše vyměnit za nový jeho vytažením z těla přenosky a nasazením hrotu nového. Pak už se zbývá rozhodnout mezi přenoskovými systémy nasazovacími – rychloupínacími jen do závitu konce raménka a systémy headshell – hlavy (šroubovací) na držáček přenosky. Na hlavu (ang. headshell) se přenoska připevňuje dvěma malými šroubky.

Nejlepší přenoska na scratch?

Přenoska a jehla (s hrotem) na scratch Stanton - 500 - AL-II, přenosková vložky Stanton - 500 - Al-II, levná a dobrá přenoska na scratchování. Již se nevyrábí. Dobrý poměr v kategorii levnější „přenoska pro scratch“ mezi kvalitou a cenou nabízí firma Stanton. Konkrétně Stanton 500 mk1 je relativně levná a současně celkem solidní přenoska, jak z hlediska kvality přenosu zvuku, tak svou dlouhou životností. Na Stantonu jsem se začínal učit různé techniky mixování a scratchování. Modely Stanton 500 mk1 a Stanton 500 mk2 patřily a stále patří poměrem kvality a ceny mezi nejlepší. Uvedené modely se už nevyrábí, ale můžete narazit na doprodej nebo bazarové kousky.

Přenoska a jehla (s hrotem) Stanton-520v3 na scratchování.Přenosková vložky přenoska-Stanton-520v3, levná a kvalitní přenoska, na scratch, Upevňuje se šrouby na držák ramene - headshell.Novější verze přenosky nese typové označení Stanton 400.V3, 500.V3, 505.V3, 520.V3, Stanton 680.V3, Stanton 890 FS a Stanton SM.V3. Všechny výše uvedené typy se připevňují k raménku, respektive na skořepinu pomocí šroubků. Typ Stanton – Trackmaster.V3 je rychlo nasazovací model určený na scratchování. Poměr kvality a ceny je u přenosek firmy Stanton pravděpodobně nejlepší ze všech vyráběných značek.

Přenoska - přenosková vložka a jehla Ortofon-QBERT-scratch-and-back-cueing, určená na scratchování. Nasazuje se systémem rychlo-upínání Concorde System.Oblíbené jsou také přenoskové vložky firmy Ortofon. Jedná se o dánskou firmu, která vyrábí přenosky v sérii: DJ, Scratch, Nightclub a Pro. Většina přenosek firmy Ortofon se vyrábí jak v rychlo-nasazovacím provedení „Concorde System“, tak v provedení k připevnění na headshell (držák přenosky). Vlastnil jsem roky přenosky Ortofon – model Nightclub S, které nejsou primárně určeny na scratch a vydržely roky scratchování bez výrazné ztráty kvality na jejich zvukovém přednesu. Zatížení ramene gramofonu bylo někde v polovině nastavení, tedy ani kvalita záznamu na deskách neutrpěla. Novější verze přenosek určených pro djs triky má označení Ortofon Pro S – entry level dj, Ortofon PRO-basic scratch, Ortofon SCRATCH-scratch a Ortofon Q.BERT – scratch and back-cueing. DJ QBert je světoznámý disc jockey (diskdžokej) ze San Franciska, člen legendárního dj uskupení Skratch Piklz. Přenoska Ortofon Q.BERT Concorde System má výstupní napětí 11 mV. V praxi tedy hraje pěkně hlasitě, což se hodí hlavně u desek nahraných s nižší úrovní hlasitosti. Concorde System umožnuje přenosku rychle nasadit a pevné zavěšení ji drží v drážce i při divokých „skrečích“.

Přenosky (včetně hrotů, jehel) na scratch - srovnání technických údajů v tabulce. Přenosky a jehly na scratchování firem Stanton, Shure a Ortofon.

Tabulka č.1: základní technické parametry testovaných přenosek na scratch.1)

Pro scratch – skrečování jsou často doporučovány také přenosky firmy Shure. Legendární firma vyrábí celkem tři modely vhodné pro „skretčování“: Shure-SC35C, Shure-44G a Shure M44-7.

Přenoska - přenosková vložka a jehla Shure M44-7- určená pro scratchování (foneticky: skrečování). Šroubuje se na Headshell ramene gramofonu dvěma šrouby.Konkrétně typ Shure M44-7 (viz. tabulka výše) jsem měl možnost krátce používat a přenoska respektive její jehla v drážce držela opravdu dobře. Hlasitost u této „Shurky“ byla o něco slabší než u modelu Ortofonu od QBerta, ale stále nad průměrem. Přenosky pro „scratche“ vyrábí také firmy Numark a Reloop. Pro firmu Reloop vlastně vyrábí přenosky známější firma Ortofon, ale nesou označení Reloop. S přenoskami a hroty Numark a Reloop bohužel nemám vlastní zkušenost, nemůžu tedy hodnotit. Pro správnou funkci je vhodné přenosky optimálně nastavit. O nastavení, ale více v dalším článku „Jak nastavit přenosky„.

POUŽITÉ ZDROJE:

1)

http://www.stantondj.com/cartridges.html

http://www.stantondj.com/stanton-cartridges/trackmasterv3.html

http://www.ortofon.us/product?category_id=5&pcat=1

http://ortofon.com/dj/products/dj-cartridges-selector

http://ortofon.com/dj/products/replacement-styli-selector

http://www.shure.com/americas/products/phono/m44-7-turntablist-record-needle

http://www.shure.com/americas/products/phono

http://www.shure.com/americas/products/phono/m44g-dj-record-needle

http://www.shure.com/americas/products/phono/sc35c-dj-record-needle

Plakáty koní, prodej
PLAKÁTY KONÍ

Plakáty koní-malované, fotoplakáty koní, plakáty koní-dostihy, kalendáře koní, jezdecké závody koní - plakáty.

Plakát Pomáda, Grease, hrají: Olivia-Newton, John Travolta
PLAKÁTY FILM, PLAKÁTY DIVADLO

Plakáty filmové a plakáty divadelní. Plakáty z filmů a plakáty k divadelním představením.

Plakát Plzeňský Prazdroj-Zal.LP-1842-Č.Nocar
PLAKÁTY-FIREMNÍ

Plakáty firem - podniků. Firemní plakáty, podnikové plakáty. Např. plakáty pivovarů, plakáty výrobců nápojů.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.