Prodej desek v Česku

Vinylové desky se v Československu začaly vyrábět v roce 1951. Většina vyrobených desek se na území ČSSR také prodala. Vrchol výroby nastal v roce 1985, kdy se na území Československa prodalo zhruba 13,5 milionu desek. Od následujícího roku začal prodej desek klesat až dosáhl svého minima v devadesátých letech dvacátého století. Po rozdělení republiky bylo v tehdejším ČSFR prodáno už pouze několik set tisíc kusů vinylových desek. Desky kupovali zejména posluchači heavy metalu a hard rocku. Dalšími zachránci vinylu byly DJové alternativních hudebních stylů jako house, techno, hip hop, rap, acid jazz, trip hop, jungle, drum and bass apod. V Čechách se vyráběly relativně malé náklady a rozšiřovala se nabídka prodávaných interpretů.

V období milénia se na západě poptávka po deskách začala zvyšovat. Do Čech hlad po vinylové desce dorazil až později. Statistiku prodejů vinylových desek sleduje společnost IFPI. Česká národní skupina mezinárodní federace hudebního průmyslu, z. s. je přesný název české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu. Monitoruje prodeje firem sdružených v ČNS IFPI a firem, které mají s některou z členských firem uzavřenu smlouvu o distribuci.

Prodej nových vinylových desek v Česku,rok 2014. Statistika dle IFPI
Prodej nových vinylových desek v Česku za rok 2014. Statistika dle IFPI. Zdroj obrázku: IFPI

Od roku 2014 začali znovu sledovat tituly prodané v Čechách na vinylu. V roce 2014 se v jejich přehledu na řádku vinyl, objevilo číslo 36 000 prodaných kusů při 12 milionovém obratu v českých korunách. Počet prodaných kusů vinylových desek tvořil zhruba 7 % celkového obratu tržeb fyzických nosičů. Přitom v minulosti nad vinylovými deskami obrazně „zlomili hůl“ tím, že nízká čísla z prodaných desek vůbec nesledovali.

 

 

Prodej desek v Čechách. Vinylové desky a statistiky prodej dle IFPI za rok 2015
Prodej desek v Čechách. Vinylové desky a statistiky prodej dle IFPI za rok 2015 v Čechách. Zdroj obrázku: IFPI

O rok později bylo na území Česka prodáno už 61 058 kusů vinylové desky, při finančním obratu cca. 20,2 milionu korun a 11 % zastoupení z celkového obratu tržeb za fyzické nosiče. Nevydávali už je undergroundové heavy metalové skupiny, punkeři a alternativní producenti hip hopu, rapu, housu, techna, junglu nebo drum and bassu. Na vinyl se nechali vylisovat i mainstreamové skupiny a umělci napříč hudebními žánry. V roce 2016 se tržby vyhoupli na zhruba 105 000 kusů za 34,68 milionů Kč a podíl se tak zvýšil na 17 % z obratu fyzických nosičů. Prodej vinylové desky se v ČR rychle zvyšuje.

Prodej desek v Čechách. Celkem kusů vinyl desek za roky 2014,2015 a 2016.
Prodej desek v Čechách. Celkem prodaných kusů vinyl desek za roky 2014, 2015 a 2016.
Prodej vinylových desek v Česku vůči fyzickým nosičům celkem. Procenta prodeje desek.
Prodej desek v Česku vůči fyzickým nosičům celkem. Procenta prodeje desek z vinylu.
Prodej všech desek v ČR, respektive všech fyzických nosičů. Obrat v milionech korun českých
Prodej všech desek v ČR, respektive všech fyzických hudebních nosičů. Obrat v milionech korun českých v letech 2014 až 2016.

 

 

 

 

 

 

Navýšení lze pozorovat u nově vydávaných titulů a reedicí starších nahrávek. Také kamenné obchody s vinylovými deskami hlásí zvýšení zájmu. Některé vinyl shopy dokonce díky poptávce lidí po koupi desek vznikly.

Prodej desek v Česku. Prodaných kusů vinylových desek, podíl v procentech, % z celkově prodaných fyzických nosičů
Prodej desek v Česku. Prodaných kusů vinylových desek, podíl v procentech z celkově prodaných hudebních médií, % z celkově prodaných fyzických nosičů.

 

 

 

 

 

 

Dle některých odhadů byl celkový prodej vinylových desek ve výše uvedených letech výrazně vyšší. Ne všichni vydavatelé a prodejci nových desek mají s IFPI uzavřenu nějakou formu kontraktu. Desky prodávají do malých, nezávislých obchodů, přes své e-shopy nebo přímo na vystoupeních. Prodeje obchodů s deskami jsou navíc často vázány i na bazarové desky. Zákazníci často ocení původní vydání z 60tých až 90tých let, kdy se nahrávalo na analogový pásek. Dobrý stav obalu desky a samotného záznamu na vinylu je skoro samozřejmostí. Cena některých původních, tzn. analogově nahraných a mástrovaných desek se pak může pohybovat v řádu několika stovek až tisíců korun. Pokud se tedy do konečného výsledku zahrne ještě prodej bazarových (použitých) desek, může se konečné číslo vyšplhat přes dvojnásobnou cifru. Tzn. až na 210 až 230 tisíc prodaných vinylových desek ročně.

V rámci prodeje desek si Česká republika nestojí lépe než „vinylové země“ jako jsou např. Japonsko, USA, Velká Británie, Francie nebo Německo. Přesto se prodej gramofonové desky v ČR za uplynulé roky výrazně zvýšil a s velkou pravděpodobností zvyšovat bude.

Zdroj dat: IFPI, http://www.ifpicr.cz/

Plakáty koní, prodej
PLAKÁTY KONÍ

Plakáty koní-malované, fotoplakáty koní, plakáty koní-dostihy, kalendáře koní, jezdecké závody koní - plakáty.

Plakát Pomáda, Grease, hrají: Olivia-Newton, John Travolta
PLAKÁTY FILM, PLAKÁTY DIVADLO

Plakáty filmové a plakáty divadelní. Plakáty z filmů a plakáty k divadelním představením.

Plakát Plzeňský Prazdroj-Zal.LP-1842-Č.Nocar
PLAKÁTY-FIREMNÍ

Plakáty firem - podniků. Firemní plakáty, podnikové plakáty. Např. plakáty pivovarů, plakáty výrobců nápojů.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.