Vinylové desky

vinylové desky, vinyl desky

Název „vinylové“ desky kvů-li materiálu ze kterého se vyrábějí. Uplné, původní a správné označení je PVC což zkratka pro chemickou sloučeninu „polyvinylchlorid“ ze kterého se „vinyly“ lisují už od roku 1931. Označení „desky“ kvů-li jejich tvaru, kterým je plochý kruhový objekt, laicky deska – placka.

První vinylová deska byla vyrobena v roce 1931 v USA. Již tehdy měla průměr 30 cm (dvanácti palcové desky), což je i dnes standartní průměr vinylových desek pro EP, LP i maxi singly. Současná byla i rychlost otáčení tehdejší nahrávky, tzn. 33,3 otáček za minutu. Díky užší drážkové rozteči bylo možné na vinylovou desku vylisovat více záznamu. Na trhu však nebylo dostatek cenově dostupných gramofonů s nižšími otáčkami, také díky světové hospodářské krizi byla výroba vinylových desek po několika letech zastavena. Návrat vinyl desek nastal až v roce 1939 a následně za bojů druhé světové války. Nebylo dost šelaku a tak se z PVC začalo lisovat při zachování některých parametrů. Při 78 otáčkách za minutu byly vyráběny vinylové desky z vyšší pružností, nižší hmotností než desky šelakové. Nižší byla i úroveň šumu, lupanců a vinylové desky prostě hrály lépe.

První LP vinylové desky,LP obal,LP bookletDnešní standard gramofonové desky spatřil světlo světa až po druhé světové válce. Zúžená drážka záznamu tzv. „microgroove“ (mikrodrážka) a tenčí hrot jehly umožnily záznam vysokých tónů (kmitočtů) při nižších otáčkách gramofonové desky. Prodloužila se tak délka a kvalita záznamu. Po 9 letech vývoje představila 21. června 1948 nahrávací společnost Columbia Records novou dlouhohrající desku s průměrem 30 cm a otáčkami 33,3 otáček za minutu.
První vinylová deska na světě, etiketa (nálepka) první dlouhohrající vinylové desky, rok 1948Na tiskové konferenci byla novinářům v hotelu Waldorf Astoria (New York) přehrána vinylová deska s jednostranným záznamem monofonní třiadvacetiminutové nahrávky. Jednalo se o nahrávku koncertu pro violu v E moll od skladatele Mendelssohna, která byla interpretována sólistou Nathanem Milsteinem a filharmonií města New York. Skladba nese u nahrávací společnosti Columbia Records katalogové číslo „Columbia ML 4001“. 1) První vinylová deska o průměru 7 palců-sedmička na světě, první vinylová deska průměr 17,5 cm na světě,45 RPM za minutu.Formát tzv. „sedmičky“ tzn. vinylové desky s rozměrem 17,5 cm (sedm palců) uvedla na trh v roce 1949 firma RCA Victor. Rychlost otáček byla stanovena na 45 za minutu a tyto vinyly dostali jméno „single play“ ve zkratce „SP“. Jedna strana vinylové desky obsahovala maximálně jednu až dvě skladby. Vinylové sedmičky se dobře prodávaly díky nízké ceně a menším rozměrům (skladnosti). První nahrávka o průměru 7 palců-sedmička se jmenovala „Texarkana Baby“ od interpreta Eddy Arnold. 2) 

Otvor ve středu vinylové desky o rozměru 7″ palců měl často větší průměr než u ostatních formátů vinylových desek. Díra měla průměr 1,5 palce tzn. 38,1 mm. Pro fixaci desky k trnu gramofonu se používá RPM adaptér – středový puk. Naproti tomu středové díry u ostatních gramofonových desek byly menší, tzn. o průměru 0,245 palce, což je 7,25 mm. Normou daná odchylka byla stanovena na plus 0,9 mm. Ovšem v praxi se lze někdy setkat s deskou, která má průměr otvoru o něco menší a je pak obtížné nebo nemožné ji na trn gramofonu nasadit. Ani větší středový otvor desky není raritou. K fixaci k talíři gramofonu se pak na středovou díru desky pokládá adaptér – fixační závaží. Odborně také nazývaný přítlačný adaptér, přítlačné závaží nebo přítlačný středový puk. 2 b) 

První vinylová deska (3LP) v Československu vydaná v roce 1951 firmou Supraphon. Obsahuje náhravku Má Vlast od Bedřicha Smetany.V tehdejším Československu byl vývoj lisovacího materiálu na bázi vinylchloridu zahájen v roce 1951. Kvalita vinylové hmoty se postupně vylepšovala a v továrně Gramofonových závodů v Loděnicích (dnes GZ Media, a.s.) byla samotná výroba vinylových desek spuštěna v roce 1951. Vydáno bylo několik desítek vinylových LP desek (trojalbum LP) s nahrávkou Smetanovi Mé Vlasti. Vinylové desky se v obci Loděnice u Berouna lisují stále a v roce 2015 se lisovna firmy GZ Media, a.s. stala s téměř 14 miliony vyrobených desek (za rok 2014), největším výrobcem vinylů na světě.

Dělení vinylových desek

Vinylová deska 7 sedmička, velikost, průměr desky, váha v gramech, čas - doba záznamu desky v minutách. RPM - otáčky desky.Vinylová deska 10 desítka, velikost, průměr desky, váha v gramech, čas - doba záznamu v minutách. RPM - otáčky desky.Vinylová deska 12 dvanáctka, velikost desky, průměr desky, váha v gramech, čas - doba záznamu desky v minutách. RPM - otáčky desky.

Rozměru (velikosti průměru desky):
17,5 cm („7“ – sedmi palcová deska – sedmička) vyrobená z PVC – polyvinylchloridu.
25 cm („10“ – deseti palcová deska – desítka) vyrobená z PVC – polyvinylchloridu.
30 cm („12“ – dvanácti palcová deska – dvanáctka) polyvinylchloridová deska z PVC – vinylová deska. MAXI, SP, EP a LP.

Frekvence otáčení – RPM (otáček za minutu – rychlosti přehrávání):
16+2/3
33,3 otáček za minutu
45 otáček za minutu
Času (délky nahraného záznamu na jedné straně desky):
od 3 minut na jedné straně až po 23 minut zvukového záznamu na jedné straně vinylové desky.

SP – Short Play (krátce hrající deska)
Dle RIAA obsahují SP na obou stranách vinylového média celkem do 4 písní. Celková délka zvukového záznamu přibližně od 3 do 12 minut.

EP – Extended Play („prodloužené hraní“, déle hrající deska)
Doba zvukového záznamu je delší než u SP („singlů“) ale kratší než u LP (klasických dlouhohrajících alb). Dle RIAA obsahuje EP od 3 do 5 písní nebo doba zvukového záznamu je na obou stranách vinylového nosiče do 30 minut.

LP – Long Play (dlouho hrající deska). Doba trvání zvukového záznamu je 12 až 23 minut dle rychlosti přehrávání záznamu.
12 až 16 minut u rychlosti přehrávání 45 otáček za minutu.
15 až 23 minut u rychlosti přehrávání 33,3 otáček za minutu.

Váhy:
42 gramů až 220 gramů (dle váhy jedné vinylové desky).

Barvy:
Černé vinylové desky. Klasická černá barva je nejvíce doporučována i díky nejvyšší kvalitě černé vinylové hmoty. Jiné než černé barevné příměsi mohou kvalitu audio záznamu na vinylové desce snižovat. Černé vinylové desky jsou také kvalitnější v rámci jejich pevnosti.

černá vinylová deska, klasická černá vinylová hmota

Různobarevné vinylové desky (víceméně všechny barvy včetně vlastních motivů, které lze do vinylu zobrazit)
– neprůhledné vinylové desky (různá neprůhledná barevná provedení)

Neprůhledné vinylové desky s vytištěnou fotografií. Motiv obličeje a postavy Michael Jackson a motiv smajlík.

– průhledné vinylové desky (různá průhledná barevná provedení, tzn. přes vinylovou hmotu je skrz na skrz vidět)

Průhledné barevné vinylové desky, transparentní-průsvitné barevné desky

Tvaru:
Kulaté vinylové desky

kulatá vinylová deska, vinylová deska ve tvaru kruhu, klasický tvar pro vinylové desky-kruh

Jiné než kulaté vinylové desky (prakticky všechny tvary a modifikace tvarů dle požadavků zákazníků) 4)

vinylové desky ve tvaru čtverce a šestihranu-hvězdy,speciální tvary pro vinylové desky, vinyl šestihran, vinylová deska čtverecvinylové desky ve tvaru srdce, pily, stromu, oválu, speciální tvary pro vinylové desky srdce, strom, pila a ovál

Speciální tvar vinylové desky - ozubená pila, motiv batiky, červená a bílá barva.Červená vinylová deska ve tvaru srdce s barevným motivem a fotografií obličeje.

Jak skladovat vinylové desky?

Jak skladovat vinyly v přepravkách, přepravky na desky, jak skladovat vinylové desky v bednách

Jak skladovat vinylové desky, skladovat desky v policiSkladování vinylové desky, přepravka a bedna na deskyJak neskladovat vinylové desky, neskladovat vinyly na sobě

– skladovat nastojato, NE na sobě! Jinak se vinylové desky prohnout a zkroutí se.

– vyhnout se horku, tzn. teplotám nad 40(°C) stupňu celsia a přímému slunečnímu svitu.

– skladovat vinyly v relativním suchu, tzn. do 50% vlhkosti při teplotě 10 až 21°C, vyhnout se vlhku kvů-li obalům (ang. cover) desek. Buklety (angl. booklet) desek lze vložit do ochranné průhledné fólie z plastu, která ochrání buklet proti mechanickému poškození i vlhkosti.

Více o skladování nejen vinyl desek na:
Jak se chovat ke gramofonovým deskám.

 

Často hledané pojmy a chybná označení ve spojení s tvarem vinylové desky:
vinilové desky, vynylové desky, vynilové desky, vinylovédesky.cz, vinyl desky, vynilovedesky.cz, vynylovedesky.cz, placky, gramo desky, vinili, vynyly, vinyly, vinily, vynily,vynili, vinylovky, vinylové desky.cz

POUŽITÉ ZDROJE:

1) Hutař J., OKF – přednáška 2006.12.13, DOKUMENTY NA OPTICKÝCH A MAGNETICKÝCH NOSIČÍCH; ŠELAKOVÉ A VINYLOVÉ DESKY,

http://www.columbiarecords.com/timeline/#!panel=425081!
https://en.wikipedia.org/wiki/Columbia_Records
https://en.wikipedia.org/wiki/LP_record
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/bd/Mendelssohn_Nathan_Milstein_LP_1947.jpg

2) History & Development of Vinyl, http://www.thevintagerecord.com/History_of_Vinyl.html

2 b) STANDARDS FOR STEREOPhONIC DISC RECORDS from October 16, 1963
http://www.aardvarkmastering.com/riaa.htm

Why is the Hole on a 45 RPM Record So Big?, Published on April 15th, 2012 | by Alan Cross

Why is the Hole on a 45 RPM Record So Big?

What is the diameter of the vinyl record hole?
https://www.quora.com/What-is-the-diameter-of-the-vinyl-record-hole

3) Larry, History’s Dumpster, The History of The 45 RPM Record. VERNON, Mount. – Washington-USA, Washington: 2012-08-24., http://historysdumpster.blogspot.cz/2012/08/the-history-of-45-rpm-record.html

4) GZ Media a.s., http://www.gzvinyl.com/gallery.aspx?gallery=Records&folder=Black-and-color-records
http://www.gzmedia.com/cs-CZ/Vinyl/Produkty/Tvarovany-vinyl.aspx

Plakáty koní, prodej
PLAKÁTY KONÍ

Plakáty koní-malované, fotoplakáty koní, plakáty koní-dostihy, kalendáře koní, jezdecké závody koní - plakáty.

Plakát Pomáda, Grease, hrají: Olivia-Newton, John Travolta
PLAKÁTY FILM, PLAKÁTY DIVADLO

Plakáty filmové a plakáty divadelní. Plakáty z filmů a plakáty k divadelním představením.

Plakát Plzeňský Prazdroj-Zal.LP-1842-Č.Nocar
PLAKÁTY-FIREMNÍ

Plakáty firem - podniků. Firemní plakáty, podnikové plakáty. Např. plakáty pivovarů, plakáty výrobců nápojů.

Be Sociable, Share!

5 komentářů u „Vinylové desky

 • 16 září, 2017 (6:22 pm)
  Permalink

  Mám nějaké vinylové desky z 60. až 80. let, které mě svými žánry nenaplňují, a pak i nějaké šelakové desky na 78 ot/min – nemáte o ně zájem?

  Honza

  (Poznámka správce. Přesunuto ze sekce komentáře „Jaký gramofon“)

  Odpovědět
  • 16 září, 2017 (6:27 pm)
   Permalink

   Dobrý den Honzo,

   děkuji za Vaši nabídku.
   Ideálně zaslat seznam titulů (název interpreta, písně, alba, vydavatel,
   rok vydání (vylisování), typ – provedení a stav obalu (celobarevný, bílý obal
   např. u singlů…), ceny jednotlivých titulů desek. Nabízené obaly-přebaly desek nejlépe ofocené,
   ideálně i foto stavu gramofonových, respektive vinylových a šelakových desek (drážek, etiket).

   Reaguji trochu opožděně…léto.

   Odpovědět
 • 18 ledna, 2019 (7:47 am)
  Permalink

  Dobrých den,
  Nikde jsem nenašel informaci jaký je průměr otvoru pro trn na deskách a nemám možnost ho změřit. Můžete mi prosím pomoci.

  Predem mnohokrate dekuji.

  Odpovědět
  • 19 ledna, 2019 (6:19 pm)
   Permalink

   Dobrý den,

   díky za otázku.

   Průměr otvoru gramofonové desky v jejím středu by měl být dle normy 0,724 cm
   s nějakou odchylkou plus cca. 0,1 mm. V praxi jsem se setkal i s deskami
   o větším průměru, otvor desky měl 7,4 mm až 7,6 mm. Některé gramo desky měli dokonce namísto kruhu,
   otvor – díru ve tvaru elipsy. Ty oválné otvory jsem neměřil, ale odhadem mohli mít
   v nejširším místě zhruba 8 mm, možná více. Takové nosiče je lepší pro přehrávání zatížit
   adaptérem s funkcí závaží.

   Vinylové desky můžou mít průměr středového otvoru také 1,5 palce tzn. 3,81 cm.
   Jedná se zejména o starší tzv. 7mi palcové vinyly. Pro jejich
   přehrání se na trn gramofonu nasazuje adaptér, který prakticky rozšíří
   průměr trnu. Deska je pak fixována po jejím vnitřním obvodu otvoru (díry) a
   lze jí gramofonem přehrát.

   Odpovědět
 • 13 března, 2022 (6:51 pm)
  Permalink

  Dobrý den,
  dá se někde zjistit přesný rok vydání podle výrobního (evidenčního) čísla LP. Narazil jsem totiž na aukci na popis „RE-ISSUE“ a bylo mi řečeno, že je to „dobovka krátce po vydání“ .
  Předem děkuji za info.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.