Proč kupovat vinylové desky

Proč poslouchat vinylové desky a dají se vůbec poslouchat „i ty starý“ desky? Proč desky v dnešní digitální době kupovat a mají vůbec nějakou cenu?

Příjemný zvuk

Zvukový záznam z vinylové desky je popisován jako příjemnější oproti záznamu z CD. V rámci označení „příjemnější zvuk“ je asi nejčastěji uváděn termín „teplejší“ tzn. hřejivější zvukový záznam. Často jsou také skloňovány pojmy jako „lepší panorama“ tedy umístění zvuků v 2D prostoru nebo „větší hloubka“, tzn. blízkost či vzdálenost zvuků.  Znalci argumentují odbornými slovy jako „vyšší dynamika“, tzn. rozdíl v úrovni hlasitosti mezi nejtišším a nejhlasitějším místem v nahrávce. Se zvukem z vinylu si mnozí spojují také „přirozenost“ audio záznamu.

Silnější vizuální dojem

Větší formát obalu vinylové desky dává více prostoru pro grafickou práci a estetický zážitek. Přebaly desek často slouží jako dekorace, fanoušci obaly desek věší na zdi nebo rozkládají na police. Někteří si dokonce vinylové desky kupují jen kvů-li jejich obalu („koveru“).

Bonus v podobě digitálních souborů

Vydavatelé vinylových desek umožnují po zakoupení nosiče legálně stáhnout obsah vinylu i v digitálních formátech. Někdy je k desce přiloženo cd nebo flash disk s digitálním audio záznamem. Nejčastěji se jedná o rozšířený formát .mp3, nebo kvalitnější digitální formáty wav, flac, wma apod. Kupující tak nemusí záznam z desky pracně převádět do digitálu. Odpadá proces učení se s audio softwarem a následné časově náročné nahrávání, stříhání a označování souborů. Digitální soubory lze přehrávat např. v autě nebo při fyzických aktivitách jako běhání apod.

Podpora interpreta

Nákupem vinylové desky podpoříte oblíbeného interpreta spíše než nákupem cd nebo audio kazety – magnetofonového pásku. V případě cd a audio kazet může nastat problém s jejich původem. Vzpomeňme na některé stánkaře a prodeje falšovaných nosičů. Stahování digitálních formátů, zejména formátu .mp3 bez placení za soubory je další ukázkový příklad obcházení autorských práv. Naproti tomu ilegální lisování a prodej vinylových desek bez vědomí umělců nebo vydavatelů se nepraktikuje.

Čas a klid na poslech

Gramofonová deska si žádá celého posluchače. Proces identifikace desky mezi ostatními tituly sbírky, vytažení z obalu, položení na talíř gramofonu a spuštění hrotu přenosky do drážky. Rituál, který může obsáhnout i sledování rotace desky a pohyb raménka s přenoskou ke středu nosiče. Prohlížení obalu desky. Vymezení času k pozornému poslechu učí soustředění nejen při poslechu samotném.

Fyzické vlastnictví

Pocit hmotného vlastnictví, faktu že „nosič můžu držet v rukou“, možnost dotyku. Aspekt „pomazlení“ se s vinylovou deskou a jejím přebalem je pro řadu lidí to co u digitálních formátů postrádají.

Veřejné přehrávání záznamu

Veřejné přehrávání chráněného zvukového záznamu je možné pouze s legálním nosičem. S vinylovou deskou mají dj´s, „míchači“, „pouštěči“ a producenti od kontrolních orgánů klid. Kontroloři veřejných produkcí ví, že vinyly se prakticky nefalšují. Přeci jenom řezačka ani lis na černé desky nejsou levná záležitost. Barevný tisk na tvrdý papír většího formátu také stojí víc než tisk na malý CD rozměr bookletu. Náročnost výroby proto výrazně omezuje padělání vinylů a jejich přebalů.

Vyšlo jen na vinylu nebo šelaku

Existují tituly, které byly vydány jen na gramofonové desce. Nevyšly na kompaktních discích ani na audio kazetách. Dokonce nejsou digitalizovány a nahrány na internetu. Nelze je proto z internetu stáhnout a to ani legálně. Zejména se jedná starší a limitované tituly vinylových nebo šelakových desek. Desky co mají své tajemství a je výzvou slyšet co je na nich nahráno.

Originální a hodnotný dárek

Vinylové desky jsou stylovým dárkem pro vaše blízké a nejen pro ně. Pokud bude deska navíc podepsána interpretem potěšíte obdarovaného ještě více. A pokud nemá na čem desky přehrávat darujte mu gramofon.

Možnost desku prodat

Pokud je stav vinylu a jeho přebalu zachovalý je možné desky prodat. První lisy z originálních zvukových záznamů („masterů“), limitované edice, raritní vydání jsou ceněný artikl a na takových vinylech je možné vydělat. Na některých deskách dokonce několika násobně oproti původní pořizovací ceně. O možnosti prodeje ilegálně stažených „mptrojek“ lze silně pochybovat.

Plakáty koní, prodej
PLAKÁTY KONÍ

Plakáty koní-malované, fotoplakáty koní, plakáty koní-dostihy, kalendáře koní, jezdecké závody koní - plakáty.

Plakát Pomáda, Grease, hrají: Olivia-Newton, John Travolta
PLAKÁTY FILM, PLAKÁTY DIVADLO

Plakáty filmové a plakáty divadelní. Plakáty z filmů a plakáty k divadelním představením.

Plakát Plzeňský Prazdroj-Zal.LP-1842-Č.Nocar
PLAKÁTY-FIREMNÍ

Plakáty firem - podniků. Firemní plakáty, podnikové plakáty. Např. plakáty pivovarů, plakáty výrobců nápojů.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.