Co je přenoska

Přenoska, mechanická z roku 1936 pro akustický gramofon, historická přenoska a starožitný - vintage gramofonMáte již samotný gramofon případně gramofon se zesilovačem, ale nehraje to? Potřebujete přenoskovou vložku, lidově nazývanou jako přenoska. Na úvod několik slov ke konstrukci a dělení přenosek. Původní snímače – přenosky byly mechanické. Ocelová jehla měla tělo upevněné k membráně, která vybuzovala kmity. Akustickou komorou byly tlakové změny dále zesilovány trychtýřem – troubou často ve tvaru velké květiny.

Přenosková vložka

Přenoska Shure-M44-7 včetně jehly (chvějky) a nový hrot. Systém přenosky a jehla na scratch, šroubuje se na hlavu ramene tzv. headshell Přenosková vložka lidově „přenoska“ je dnes měnič, který převádí pohyb jehly gramofonu v drážce desky na elektrický signál. Přenosky lze dělit dle elektromechanického měniče například na elektromagnetické, elektromechanické, polovodičové a další. Kvalita přenosky se odvozuje od mechanické impedance (na hrotu), míry zkreslení a kmitočtového průběhu. 1)

Krystalová – piezoelektrická – výchylková přenoska je nejstarší z kategorie elektrických. Nevýhodou je vysoká citlivost na nárazy, vlhkost a vysoké nároky na zatížení hrotu. Přítlak musí být až 10 x vyšší než u elektromagnetických přenosek. Nevýhodou je také menší přenosová charakteristika krystalové přenosky. Frekvenční rozsah který dokáže předat je zhruba od 40Hz do 11kHz až 15kHz u těch lepších. Také ceny jsou již srovnatelné s přenoskami dynamickými.

Elektromagnetická – rychlostní přenoska funguje na principu elektromagnetické indukce. Výhodou elektromagnetických přenosek je mnohem nižší přítlak, kterým tak méně opotřebovávají záznam v drážce desky. Nevýhodou elektromagnetické přenosky je slabý signál (1 až 10 mV dle typu) a proto je k jeho zesílení nutný předzesilovač ( anglicky: preamplifier – preamp). Při kupování elektromagnetických přenosek pravděpodobně narazíte na zkratky jako MM a MC.

MM (Moving Magnet) – přenoska s pohyblivým magnetem, např. Sony VL48G (cena kolem 500,-Kč), rozšířená Ortofon OMB5E (cena kolem 700,-Kč), výborná poměrem kvality a ceny Audio Technica AT-95 E (cca. 900,-Kč) a Ortofon OM 10 (za cenu 1600,-Kč) nebo kvalitnější a dražší 2M Black s hrotem Nude Shibata (cena zhruba 14.000,-Kč).

Pro přehrání starších gramofonových nahrávek o rychlosti 78 otáček za minutu (RPM) budete potřebovat přenoskovou vložku s větším profilem hrotu. Použít lze např. přenosku s kulovým hrotem Audiotechnica AT78 (za cca.700,-Kč) nebo přenosky Ortofon OM 78 (cca. za 1800,-Kč). Staré šelakové desky mají totiž širší drážku a hrot určený pro vinylové desky by hrál potichu a zkresleně. Pokud by byl naopak použit hrot kulový (78 RPM, na šelaky) na přehrávání vinylových desek došlo by k poškození drážky vinylové desky. Přenosková vložka Audiotechnica AT78 umožnuje vyměnit kulový hrot za eliptické hroty ATN91, 10262 nebo ATN3600. U přenosky od Ortofonu OM 78 lze původní kulový hrot také vyměnit za eliptický OM3E, OM5E a vyšší OM řadu. Posluchač tak má možnost po výměně hrotu přehrávat i desky na vinylu na stejné přenosce.

MC (Moving Coil) – přenosky s pohyblivou cívkou, např. Dynavector 10×5 je za 309,-EUR, Dynavector – Karat 17D2 za 740,-EUR, Sigma Gold – Clearaudio za 850,- EUR. MC přenoskové vložky budou hrát dobře pouze s kvalitním korekčním zesilovačem a špičkovým gramofonem.

Přenoskové hroty

Přenoskové hroty eliptický a sferický hrot. Schéma fungování hrotů rozdíl ve tvaru hrotu.Přenoska má přenoskové hroty – lidově jehly, které se dělí na eliptické – ostřejší hroty a sférické – oblejší hroty.

Existuje ještě další název pro „jehlu“ tzv. biradiální hrot. Takový hrot má průřez ohraničený dvěma velkými a dvěma malými poloměry, které se oválnému průřezu, elipse se pouze více nebo méně blíží. Biradiální hrot se dotýká stěny drážky podstatně větší ploškou, čímž lze dosáhnout výrazně menšího měrného tlaku (až o jednu čtvrtinu). Tím se mnohonásobně prodlouží doba života desky a zmenší se i opotřebení snímacího hrotu, rozšíří se účinné akustické oblasti o 40 až 50%. 2) V minulosti se všechny hroty eliptické označovali jako biradiální. Až později firmy přijaly název tvaru jako „eliptický“, znělo jim to líp. Dnes používaný termín eliptický hrot označuje tedy nepřesně hrot biradiální.

Hroty přehrají zhruba od 2 000 do 3 000 stran LP desky, dle její čistoty. U velmi drahých přenosek se používají ještě další tvary diamantových hrotů. Eliptická jehla (E) má kvalitnější zvuk, ale více opotřebí zvukový záznam a nevydrží tak dlouho jako sférická jehla. Eliptický hrot se hodí více na nahrávání a samotný poslech. Sférický (S) – kuželovitý hrot slouží spíše k mixování – scratchování. Většina moderních přenoskových systémů umožnuje hroty měnit.

Po výběru a nákupu přenosky následuje její upevnění na raménko gramofonu včetní dalších kroků správného nastavení. O seřízení přenosky se dočtete více v článku „nastavení přenosky gramofonu„.

POUŽITÉ ZDROJE:

1) Přenoska, http://www.cojeco.cz/index.php?detail=1&s_lang=2&id_desc=77732 Vytvořeno: 14.3.2000

Jaroslav Ferst (Hill), Resuscitace gramofonu (část I), http://www.fonolab.cz/aktuality.html?aktualita=18

Konstrukce přenosky, http://avmania.e15.cz/svet-gramofonu-konstrukce-a-prenosky/ch-5088#articleStart

Oldradio.cz, Gramofony Tesla, http://www.oldradio.cz/gramof.htm

2) RNDr.Pešák,J.: Gramofon, jeho provoz a technické využití, str.106.

ZDROJE – OBRÁZKY:
Obrázek č.1 – Fotobanka
Obrázek č.2 – Přenosková vložka Shure M44-7, http://www.shure.com/americas/products/phono/m44-7-turntablist-record-needle
Obrázek č.3 – Spherical vs. Elliptical Styli, Nvog86, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spherical_vs._Elliptical_Styli.jpg

Plakáty koní, prodej
PLAKÁTY KONÍ

Plakáty koní-malované, fotoplakáty koní, plakáty koní-dostihy, kalendáře koní, jezdecké závody koní - plakáty.

Plakát Pomáda, Grease, hrají: Olivia-Newton, John Travolta
PLAKÁTY FILM, PLAKÁTY DIVADLO

Plakáty filmové a plakáty divadelní. Plakáty z filmů a plakáty k divadelním představením.

Plakát Plzeňský Prazdroj-Zal.LP-1842-Č.Nocar
PLAKÁTY-FIREMNÍ

Plakáty firem - podniků. Firemní plakáty, podnikové plakáty. Např. plakáty pivovarů, plakáty výrobců nápojů.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.