Gramofonové desky

Gramofonové desky jsou média vytvořená k zaznamenání a reprodukci zvukového záznamu, který se přehrává na gramofonu. Do množiny gramofonových desek se řadí nejstarší ebonitové desky, novější šelakové desky a nejnovější vinylové desky. Jmenované skupiny gramofonových desek se liší zejména hmotou použitou při jejich výrobě. Použitý materiál a výrobní postup má zásadní vliv na vlastnosti výše uvedených podmnožin gramo desek. Při výrobě byly zkoušeny také jiné materiály, ale masivně se žádný neprosadil. Pro detailní informace k jednotlivým podskupinám gramofonových desek následujte horní odkazy tohoto odstavce, postranní menu, případně vyhledávací řádek (okénko) v pravé části webu.

Ebonitová deska, vyrobená z tvrdé pryže. Jedna z prvních komerčně vydaných gramofonových desek.
Ebonitová deska, vyrobená z tvrdé pryže. Jedna z prvních komerčně vydaných gramofonových desek. Zadní strana pryžové desky obsahuje text písně, záznamu z desky ještě nebylo zcela rozumět. Zdroj obrázku: http://www.archeophone.org/Berliner5inch/
Šelaková deska vydaná Ultraphonem. "Šelak" vyrobený v tehdejším Československu.
Šelaková deska vydaná Ultraphonem. „Šelak“ vyrobený v tehdejším Československu. Šelakové desky patří do skupiny gramofonových desek.
Vinylová deska patří do skupiny gramofonových desek, tzn. desek určených pro přehrávání na gramofonu. LP deska, skupina The Beatles, album Something New.
Vinylová deska patří do skupiny gramofonových desek, tzn. desek určených pro přehrávání na gramofonu. LP deska, skupina The Beatles, album Something New.

 

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.